Meblościanka jest meblem wciąż szalenie popularnym, nawet jeśli budzi skrajne emocje i dla wielu stała się obecnie symbolem tandety i kiczu. Jej długotrwała obecność w Polskich domach skłania jednak do zadania sobie pytania: czy meblościanka może stać się nowoczesnym dodatkiem do designerskiego mieszkania, czy to już definitywna przeszłość?

Born in the PRL

Pokrótce zaczniemy od kawałka historii. Meblościanka swe największe triumfy święciła w PRL-u, w którym była łakomym kąskiem dla większości obywateli. W czasach wszechobecnej szarości bloków i betonowych mas już względnie elegancka meblościanka w kolorze delikatnej bieli, jaką sam pamiętam z domu babci, była przyjemnym dla oka dodatkiem do mieszkania, nie wspominając już o takiej wykonanej z prawdziwego drewna, które jeśli posiadało do tego wydrążone wzory, mogło być uznawane wręcz za bardzo stylowy mebel. Warto wspomnieć również o typowych dla realnego socjalizmu problemach z zaopatrzeniem – meblościanka rozwiązywała poniekąd ten problem, zapewniając sobą dużo miejsca na wszelkie potrzebne rzeczy.

Dziś mebel ten jest dla wielu symbolem Polskiej przaśności i braku gustu – w wielu pokojach gościnnych do tej pory królują masywne meblościanki o dawno przebrzmiałym wzornictwie, które zwracają na siebie uwagę w sposób, jakiego gospodarz niekoniecznie powinien oczekiwać. Czy w z wiązku z tym faktem można stwierdzić, że meblościanka ma przyszłość i może stać się meblem na miarę XXI wieku?

Absolutnie tak!

Współczesny design oferuje ogrom możliwości, a dziś udowodnimy Wam, że odpowiednio zaaranżowana meblościanka świetnie sprawdzi się rónież w nowoczesnych wnętrzach.

Przekrój (w) kuchni

Często nie zdajemy sobie sprawy, że szafki i półki naszych kuchni jeśli nie są wprost meblościanką, to co najmniej wynikają z inspiracji nią. W końcu są one najczęściej połączone w jedną, większą całość, która oplata sobą zlew i zmywarkę, łączy się z lodówką, a także daje podstawę pod blat używany do codziennego przygotowywania posiłków.

Współcześnie elementy kuchenne inspirowane meblościanką potrafią prezentować się i funkcjonować w nowoczesny sposób, czego przykładem jest widoczny poniżej fragment blatu z ruchomym wnętrzem – doskonały pomysł na nadanie kuchni dynamiki i odrobiny współczesności.

 Kitchen_design_at_a_store_in_NJ_refriger

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Kitchen_design_at_a_store_in_NJ_refrigerator_and_cabinets_8.jpg

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/Kitchen_cabinet_display_in_2009_in_NJ.jpg

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/Kitchen_cabinet_corner_design_showing_turntable_inside.jpg

Dynamiczna biblioteka

Klasyczny regał czy półki na książki prezentują się jak najbardziej zacnie, niemniej jednak meblościanka równie dobrze – jeśli nie lepiej – wpisuje się w ich rolę. Takie meblościanki są zazwyczaj duże, dzięki czemu pozwalają przechowywać bardzo duże zbiory, i to nie tylko książek: doskonale prezentują również wszelkie pamiątki, zdjęcia, płyty, elementy dekoracyjne, i inne. Warto również zwrócić uwagę na efekt wystroju – ich rozmiar i przeznaczenie same w sobie stają się subtelnym elementem pomieszczenia, dzięki któremu nie musimy szukać ozdób ściennych, które miałyby przysłonić „gołe” ściany. Na rynku znaleźć można zarówno nowoczesne, jak i bardziej klasyczne wzornictwo.

 

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Jack_Pope_in_home_library,_2011.jpg

library-849797_1920.jpg

Źródło: https://pixabay.com/static/uploads/photo/2015/07/17/22/42/library-849797_960_720.jpg

Modern living

Argumentem na koniec jest współczesna meblościanka zaprojektowana przez Yvesa Béhara, która jest doskonałym przykładem zrównoważonego designu. To mebel stworzony z myślą o niewielkich przestrzeniach, w których niezwykle istotna staje się oszczędność miejsca – praktyczne podejście zważywszy na ilość zamieszkałych kawalerek.

W meblościance Ori, bo tak została nazwana, znajduje się duża liczba półek, szafa, biurko, oraz rozkładane łóżko, a także możliwość włączenia kilku poziomów mocy światła. To bardzo inteligentny system, który nie wymaga od posiadacza żadnego wysiłku – całość obsługuje się przy użyciu intuicyjnego panelu kontrolnego, który dostępny jest rownież w formie aplikacji na smartfona.

 

Zamiast opisywać, najlepiej Ori zobaczyć w akcji:

Yves Béhar and MIT's Ori device

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=4uuEQxmEum8

Model ma pojawić się na rynku w 2017 roku. To najlepszy dowód na to, że meblościanki mają przed sobą niebanalną, designerską przyszłość.