Fotel inspirowany projektem BARCELONA Expand

Fotel inspirowany projektem BARCELONA

Decolab Decolab

Nowy

Klasyczny fotel Barcelona to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon designu na świecie.

Więcej szczegółów

Obsługujemy całą Polskę.

Dostawa 24h od momentu nadania

Ubezpieczony transport

30 dni na dokonanie zwrotu

Luksusowy fotel Barcelona Chair jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych foteli z początku XX wieku i wciąż często można go spotkać w firmowych holach. Zaprojektowanych przez Mies’a van der Rohe we współpracy z projektantką wnętrz Lilly Reich, Fotel został stworzony na potrzeby German Pavilion na Międzynarodowej Wystawie w Barcelonie, w 1929 roku, jako część wkładu Mies’a, w zaprojektowanie pawilonu i jego wyposażenia. Ze względu na to, że German Pavilion miał być scenerią dla oficjalnej ceremonii otwarcia, Mies zdecydował się na formę foteli przypominającą tron i oparł ich projekt na sella curulis, krześle kurulnym, starożytnym taborecie używanym przez rzymskich urzędników”.


DANE TECHNICZNE
skóra naturalna, stal


WYMIARY
wys. 83cm / szer. 77cm / gł. 80cm

Należy pamiętać, że wszystkie produkty z naszej oferty są wysokiej jakości inspiracjami stworzonymi przez nowych młodych i zdolnych projektantów na bazie oryginalnych i nieśmiertelnych wzorów.Ludwig Mies van der Rohe i jego fotel Barcelona to ucieleśnienie nowoczesności - ikona wzornictwa przemysłowego, która doczekała się niezliczonych wariacji i przeobrażeń. Zaprezentowany po raz pierwszy w 1929 roku jako część wyposażenia Pawilonu Niemieckiego na Międzynarodowej Wystawie architektonicznej w Barcelonie, stanowi kwintesencję modernizmu i do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych designerskich foteli na świecie. Urzekające w swojej prostocie połączenie chromowanej stali i skóry, której cienkie pasy łączą siedzisko ze stelażem wrzeźbionym w kształt rozchwianej litery X, to wyrafinowany przykład nurtu minimalistycznego, w ramach którego na pierwszy plan wysuwają się użyte materiały.
Twórcą projektu jest ten sam człowiek, który ukuł znane w świecie architektury i designu maksymy „Mniej znaczy więcej” i „Bóg tkwi w szczegółach” – Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969). Urodzony w Niemczech architekt, projektant i edukator uznawany jest za inspiratora i klasycznego przedstawiciela aż dwóch nurtów XX-wiecznego wzornictwa: minimalizmu i brutalizmu. Z jednej strony jego prace stanowią studium prostych form i tego, w jaki sposób działają one na człowieka i samą przestrzeń. Z drugiej strony należy powiedzieć, że Ludwig Mies van der Rohe był niekwestionowanym pionierem w dziedzinie eksponowania materiałów konstrukcyjnych – szkła, cegły, metalu czy betonu – i jak mało kto potrafił wydobyć piękno z ich surowości, tworząc niezapomniane nowoczesne meble i budynki.
Sławę przyniosły mu m.in. szokujące w swoim czasie szkice ceglano-betonowej willi, a także betonowych i przeszklonych wieżowców, w których z łatwością można dostrzec pierwowzory współczesnych drapaczy chmur. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów architekta, wykonanym podobnie jak Fotel Barcelona w ścisłej współpracy z projektantką Lilly Reich, jest wspomniany już Pawilon Niemiecki. Wewnętrzne ściany Pawilonu, wykonane ze szkła i marmuru, dało się swobodnie przesuwać, ponieważ nie wspierały dachu (za co odpowiadały cienkie, chromowane kolumny). Dawało to poczucie otwartej, plastycznej przestrzeni, płynnej granicy między wnętrzem a zewnętrzem i można śmiało powiedzieć, że ukształtowało nie tylko późniejszy styl van der Rohe’a, ale cały XX wiek w architekturze. 

Accept

Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.