Fotel inspirowany projektem EGG

Decolab Decolab

Nowy

Klasyczny, bardzo wygodny fotel, dostępny w wielu wersjach kolorystycznych i materiałowych.

Więcej szczegółów

Obsługujemy całą Polskę.

Dostawa 24h od momentu nadania

Ubezpieczony transport

30 dni na dokonanie zwrotu

Egg został zaprojektowany w typowym dla Jacobsena stylu, który nie bał się wykorzystywać materiałów do granic ich możliwości i który często stosował zupełnie nowe materiały, aby zrealizować swoje projekty. Projekt fotela Egg Chair, Arne Jacobsena, powstał w 1958 roku dla sieci hoteli Radisson SAS w Kopenhadze. Szkielet z włókna szklanego. Fotel posiada mechanizm umożliwiający odchylanie go do tyłu, lub blokadę tej funkcji.Uważa się, że projekt został zainspirowany fotelem Womb Chair Eero Saarinena, do którego jest trochę podobny. Pod wieloma względami jednak fotel Egg Chair jest o wiele bardziej kompletnym projektem.


DANE TECHNICZNE
wełna/wełna kaszmirowa, włókno szklane, stal nierdzewna


WYMIARY
wys. 115,5cm / szer.76cm / gł. 87cm / wys. sie. 46cm

Wszystkie produkty z naszej oferty są wysokiej jakości inspiracjami stworzonymi przez młodych i zdolnych projektantów na bazie oryginalnych i nieśmiertelnych wzorów, które do dnia dzisiejszego inspirują twórców i stanowią punkt wyjścia dla nowych projektów.Arne Jacobsen był przede wszystkim architektem, lecz do historii przeszedł głównie jako projektant niezapomnianych mebli. Ironiczne, jako że wyjątkowo nie lubił słowa „designer” i ponoć wystrzegał się go jak ognia. W swoim mniemaniu aranżował przede wszystkim samą przestrzeń, jednak przyjmując zamówienia kierował się podejściem totalnym i do zamawianych budynków projektował niekiedy wszystkie elementy: meble, tkaniny, oświetlenie, wyposażenie, ogród, a nawet popielniczki do sklepu z pamiątkami. Wybierał także konkretny gatunek ryb do ozdobnego basenu.
Przykładem designerskich mebli stworzonych w ramach większego projektu są najbardziej reprezentatywne dla jego stylu i najsławniejsze bodaj fotele: Egg Chair oraz Swan Chair, zaprojektowane do wnętrza monumentalnego hotelu SAS Royal w rodzinnym mieście Jacobsena – Kopenhadze. Obie konstrukcje charakteryzuje organiczna, bardzo proporcjonalna forma oraz niespotykane jak na lata 50 materiały: obok skóry tworzywo oraz pianka poliuretanowa. Innymi znanymi siedziskami Jacobsena są projekty nawiązujące do krzeseł ze sklejki autorstwa Ray i Charlesa Eamsów, np. Ant Chair oraz 7-Chair, będące ikonami wzornictwa modernistycznego. Lekkie, wygodne i łatwo nakładane na siebie (a zatem bardzo praktyczne) a przy tym nieoczywiste w odbiorze stanowią nieodłączny element wyposażenia wielu hoteli i miejsc użyteczności publicznej. Projekty te do dziś stanowią źródło inspiracji i są cenione jako ikony designu XX wieku.
Jacobsen po raz pierwszy dał się zaprezentować jako bardzo nowoczesny, ale też kontrowersyjny architekt już w 1929 roku, kiedy wraz z Flemmingiem Lassenem wygrał konkurs Duńskiego Stowarzyszenia Architektów na „Dom przyszłości“. Owocem współpracy był spiralny dom z betonu i szkła zwieńczony płaskim dachem, na którym znajdowało się lądowisko dla helikoptera. W domu było również miejsce na garaż i hangar na łódź, w kuchni czekały gotowe posiłki, a szyby dało się opuszczać podobnie jak w samochodzie. Dalsze projekty Jacobsena potwierdziły jego reputację jako czołowego przedstawiciela modernizmu i funkcjonalizmu w XX wiecznej architekturze. Warto odnotować, że oprócz monumentalnych obiektów, takich jak hotele, kąpielisko Bellevue, osiedle Bellavista, kompleks Allehusene czy szkoła w Munkegård, Jacobsen zaprojektował bardzo wiele domów mieszkalnych i brał udział w intensywnej odbudowie Kopenhagi po II WŚ.

Accept

Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.