Stolik inspirowany projektem BARCELONA COFFEE Expand

Stolik inspirowany projektem BARCELONA COFFEE

Decolab Decolab

Nowy

Obsługujemy całą Polskę.

Dostawa 24h od momentu nadania

Ubezpieczony transport

30 dni na dokonanie zwrotu

W 1930 roku został zaprojektowany przez Ludwiga Mies'a van der Rohe stolik kawowy Barcelona Coffee Table Błędnie jest nazywany również Barcelona Pavilion table, ze względu na to, że niesłusznie myślano, że został zaprojektowany jako część serii Barcelona. Przeświadczenie to dopełnia fakt, że często jest zestawiany z fotelem Barcelona ze względu na ich stylistyczne podobieństwo. Po raz pierwszy stolik pojawił się w Willi Tugendhatów w Brnie, w Czechosłowacji, razem z fotelem Brno. Rama stołu wykonana ze stali, szklany blat.

DANE TECHNICZNE PRODUKTU
stal, szkło.

WYMIARY
wys. 45cm / szer. 102cm / dł. 102cm

Wszystkie produkty z naszej oferty są wysokiej jakości inspiracjami stworzonymi przez nowych, młodych i zdolnych projektantów na bazie oryginalnych i nieśmiertelnych wzorów, które do dnia dzisiejszego inspirują twórców i stanowią punkt wyjścia dla nowych projektów.Ludwig Mies van der Rohe i jego fotel Barcelona to ucieleśnienie nowoczesności - ikona wzornictwa przemysłowego, która doczekała się niezliczonych wariacji i przeobrażeń. Zaprezentowany po raz pierwszy w 1929 roku jako część wyposażenia Pawilonu Niemieckiego na Międzynarodowej Wystawie architektonicznej w Barcelonie, stanowi kwintesencję modernizmu i do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych designerskich foteli na świecie. Urzekające w swojej prostocie połączenie chromowanej stali i skóry, której cienkie pasy łączą siedzisko ze stelażem wrzeźbionym w kształt rozchwianej litery X, to wyrafinowany przykład nurtu minimalistycznego, w ramach którego na pierwszy plan wysuwają się użyte materiały.
Twórcą projektu jest ten sam człowiek, który ukuł znane w świecie architektury i designu maksymy „Mniej znaczy więcej” i „Bóg tkwi w szczegółach” – Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969). Urodzony w Niemczech architekt, projektant i edukator uznawany jest za inspiratora i klasycznego przedstawiciela aż dwóch nurtów XX-wiecznego wzornictwa: minimalizmu i brutalizmu. Z jednej strony jego prace stanowią studium prostych form i tego, w jaki sposób działają one na człowieka i samą przestrzeń. Z drugiej strony należy powiedzieć, że Ludwig Mies van der Rohe był niekwestionowanym pionierem w dziedzinie eksponowania materiałów konstrukcyjnych – szkła, cegły, metalu czy betonu – i jak mało kto potrafił wydobyć piękno z ich surowości, tworząc niezapomniane nowoczesne meble i budynki.
Sławę przyniosły mu m.in. szokujące w swoim czasie szkice ceglano-betonowej willi, a także betonowych i przeszklonych wieżowców, w których z łatwością można dostrzec pierwowzory współczesnych drapaczy chmur. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów architekta, wykonanym podobnie jak Fotel Barcelona w ścisłej współpracy z projektantką Lilly Reich, jest wspomniany już Pawilon Niemiecki. Wewnętrzne ściany Pawilonu, wykonane ze szkła i marmuru, dało się swobodnie przesuwać, ponieważ nie wspierały dachu (za co odpowiadały cienkie, chromowane kolumny). Dawało to poczucie otwartej, plastycznej przestrzeni, płynnej granicy między wnętrzem a zewnętrzem i można śmiało powiedzieć, że ukształtowało nie tylko późniejszy styl van der Rohe’a, ale cały XX wiek w architekturze. 

Accept

Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.